Tarnowskie Centrum Kultury / Film / Cinemarzenie - Dobre kino w Marzeniu

Cinemarzenie - Dobre kino w Marzeniu

LOGO_CINEMARZENIE_635

Są z Polski, ale działają aktywnie zagranicą. Są pewne siebie i swojego filmowego głosu. Każda z nich jednak mówi w innej tonacji i w innej sprawie podnosi krzyk. Od dłuższego czasu są na językach wielu mediów i ma to związek nie tylko z premierami ich najnowszych filmów. Mowa tu o Szumowskiej, Holland i Antoniak, które staną się bohaterkami kolejnych spotkań w cyklu Cinemarzenie.

 

Odsłona pierwsza: Małgorzata Szumowska.

Bezkompromisowa, wymagająca, wciąż młodzieńczo radykalna. Intensywnie i uważnie przygląda się wewnętrznym relacjom w rodzinie, śledzi małe, na pierwszy rzut oka niewidoczne spięcia, które nie prowadzą jednak do katartycznego wybuchu. Z przejmującym autentyzmem opowiada o losie zwykłych ludzi, uwikłanych w potrzebę szczęścia. W niedzielę 19 lutego przywołamy jej poprzedni film„33 sceny z życia”, który stanie się doskonałym kontekstem pod premierę najnowszego „Sponsoringu”.

 

Odsłona druga: Agnieszka Holland.

Uznana i ceniona, a ostatnio nawet bardzo doceniona na Zachodzie. Wiadomość o nominacji „W ciemności” do Oscara obiegła Polskę wzdłuż i wszerz 24 stycznia i od tego czasu w pełnym napięcia oczekiwaniu wypatrujemy dobrej nowiny zza Oceanu. Ostateczny werdykt dotrze do nas w nocy 26 lutego. Tego samego dnia, nieco wcześniej, warto zajrzeć do kina i przypomnieć sobie inny film Agnieszki Holland, w którym także sięga do źródeł historycznych, przenosząc jednak widza w nieco jaśniejszy świat paryskiej bohemy XIX wieku. O życiu i namiętnościach poetów przeklętych opowie w „Całkowitym zaćmieniu”.

 

Odsłona trzecia: Urszula Antoniak.

Tworzy kino ekstremalnych doświadczeń. Zdystansowane, milczące, ascetyczne. Bohaterkami jej filmów są kobiety, które poszukują własnej przestrzeni intymności. Nie ma w nich zgody na ciasny gorset ról społecznych. Bunt, który w sobie pielęgnują, ma mocne podstawy, wiodące jednak zawsze ku bolesnej wolności. Jej pierwszy film „Nic osobistego” znalazł w cyklu Cinemarzenie wielu admiratorów, 4 marca przyjdzie czas na spotkanie z równie wymagającym „Code Blue”.

Na prelekcje, projekcje i dyskusje zaprasza Tarnowskie Centrum Kultury oraz Asia Chludzińska.

 

Bilety w cenie 12 zł. Seanse odbywają się kinie Marzenie o godz. 16:00.

 

Archiwum CINEMARZENIE

Chcesz skomentować to wydarzenie? Zapraszamy na nasz profil na facebooku (kliknij poniższe logo):

 

 

cinemarzenie_635

 

projekt i wdrożenie: www.ladnestrony.net