Tarnowskie Centrum Kultury / Film / Cinemarzenie - Dobre kino w Marzeniu / 19.02.12 > "33 sceny z życia"

19.02.12 > "33 sceny z życia"

33sceny

Laureat Srebrnego Lamparta na 61 Międzynarodowym Festiwalu w Locarno. To największy międzynarodowy sukces polskiego filmu na tak ważnym festiwalu od 14 lat ? to jest, od czasu Srebrnego Niedźwiedzia przyznanego Krzysztofowi Kieślowskiemu w Berlinie w 1994 roku za film "Trzy kolory: Biały".

Niemiecki krytyk filmowy tak pisał o filmie Małgorzaty Szumowskiej po projekcji w Locarno: "33 genialne sceny z życia".
Krytyk "Gazety Wyborczej", Tadeusz Sobolewski stwierdził w swoim tekście, iż jest to prawdziwie europejski film reprezentujący najszlachetniejszy nurt polskiego kina, który będzie naszą wizytówką w świecie.
"Jest to przede wszystkim film o ostatecznej utracie dzieciństwa, o końcu pewnej epoki w życiu i strachu który się z tym wiąże. Giną kolejne nasze światy: dzieciństwo - to prawdziwe, potem to trochę bardziej dojrzałe, potem zostajemy rodzicami, a potem opuszczają nas nasze dzieci; mamy mężów i kochanków którzy też znikają i tak powstają kolejne światy". Małgorzata Szumowska
Trzydziestoparoletnia Julia jest fotograficzką, odnoszącą znaczące sukcesy artystyczne. Żyje w zamożnej, inteligenckiej rodzinie. Jej mąż Piotr jest cenionym kompozytorem, właśnie przygotowującym prawykonanie swego kolejnego utworu w Kolonii. Matka, Basia, to uznana autorka powieści kryminalnych, Ojciec, Jurek, jest filmowcem ? dokumentalistą. Nagle ich szczęśliwe życie między Krakowem a wiejską działką kończy się? Najpierw zdycha kochany przez wszystkich pies, a wkrótce potem Basia skarży się na ból brzucha ? lekarze diagnozują raka. Kobieta trafia do szpitala, operacja i chemioterapia nie powstrzymują nowotworu. Choroba Basi załamuje Jurka. Piotr nie potrafi oderwać się od pracy. Gdyby nie pomoc Adriana, przyjaciela z którym dzieli swoją pracownię, Julia zostałaby sama wobec wyzwań, jakie przynosi jej życie. Nadchodzi pora weryfikacji swego widzenia świata, a może nawet moment, kiedy wszystko trzeba będzie zacząć od początku.

OBSADA:

Julia Jentsch - Julia

Peter Gantzler - Adrian

Małgorzata Hajewska-Krzysztofik - Barbara

Andrzej Hudziak - Jurek

Renata Dancewicz - Małgośka

Maciej Stuhr - Piotr

Izabela Kuna - Kaśka

Roman Gancarczyk - Krzysiek

Piotr Adamczyk - krytyk sztuki

Dorota Segda - lekarka

Rafał Maćkowiak - Tomek

reżyser: Małgorzata Szumowska

scenarzysta: Małgorzata Szumowska

zdjęcia: Michał Englert

kompozytor: Paweł Mykietyn

33sceny
projekt i wdrożenie: www.ladnestrony.net